Avicii i jego Sztokholm


Kiedy wieść o śmierci Tima Berglinga obiegła świat, Sztokholm zareagował biciem kościelnych dzwonów w takt jego melodii i spontanicznym zgromadzeniem na centralnym placu Sergelstorg by symbolicznie wyrazić swój szok i żal.
Tysiące ludzi, nie tylko młodych, przyszło by posłuchać jego muzyki, by być razem.

Tutaj Avicii, który przez ostanie lata mieszkał poza Szwecją jest utożsamiany ze Sztokholmem. I nie tylko z powodu tytułu jednej ze swoich piosenek „Somewhere in Stockholm” (Gdzieś w Sztokholmie), z której wyraźnie przebija tęsknota za rodzinnym miastem.


640px-Karlavägen_Stockholm_österut_20060509
Karlavägen, przy tej ulicy Avicii miał swoje mieszkanie, fot. Wikipedia 

Tim, jak sam podkreślał w wywiadach, spędził swoje ponad 20 sztokholmskich lat w obrębie jednej dzielnicy – tu chodził do przedszkola, podstawówki, liceum, tu mieszkała jego rodzina i większość przyjaciół.


640px-Östra_Reals_gymnasium
Karlavägen 79, Liceum Östra Real, w którym Tim Bergling zdał maturę. Fot. Patrick Löönberg, Wikimedia Commons

Tu także miał swoje własne sztokholmskie mieszkanie przy ulicy Karlavägen, które wystawił na sprzedaż w 2016 r. Tak więc jeśli chcesz przejść się po mieście jego śladami, wybierz się do dzielnicy Östermalm.


640px-Hemgården_Östermalm
Typowy obrazek z Östermalm, dziewiętnastowieczne kamienice i spokój. Fot. l99pema, Wikimedia Commons 

Avicii zadebiutował młodo choć nie od razu. Rozsyłał swoje kompozycje na różne fora muzyczne, ale bez sukcesu. Wreszcie, choć miał wtedy zaledwie siedemnaście lat, zauważył go jego późniejszy manager Arash Pournouri. W kosztownie urządzonych pomieszczeniach jego agencji At Night Tim spędzał dużo czasu, przeważnie na komponowaniu kolejnych utworów i planowaniu koncertów – kariera rozwijała się szybko.


640px-Dramaten_May_2013
Sztokholm, Strandvägen, trudno o lepszy adres w mieście. Tu widzimy Teatr Dramaten, a w żółtawym budynku po prawej stronie mieści się Agencja At Night Managment. Fot. Arild Vågen, Wikipedia Commons

Podczas kilku lat swojej największej sławy miał Avicii w Sztokholmie tylko dwa, może trzy koncerty. Oprócz nich wystąpił także na prywatnej uroczystości weselnej Księcia Karola Filipa w 2015 roku.


12851493943_b0d5ab4f8e_z
Sztokholm, Friends Arena, 28.02.2014. Fot. Per-Olof Forsberg, Flickr 

Tych, którzy chcieliby odwiedzić grób Tima, musimy rozczarować. W czerwcu 2018 szwedzka tv podała, że właśnie odbył się jego pogrzeb na cmentarzu Skogskyrkogården. By uniknąć tłumów, zawiadomiono o nim po fakcie.
Na razie dokładne miejsce pochówku Tima znane jest tylko najbliższym.

Niektóre źródła twierdzą, że jego prochy spoczywają na małym cmentarzu przy kościele rodzinnej parafii. Nawet jeśli tak, to anonimowo – konkretnego miejsca pochówku prochów się tu nie oznacza ani nie ujawnia – nawet najbliższym – wiadomo jedynie, że zostały złożone gdzieś na wydzielonym trawiastym terenie, który przy każdym kościele nazywa się tak samo – Minneslund, czyli Gaj pamięci.
Czy Tim spoczął tu, czy tam – dyskusja wokół tematu nie istnieje, to sprawa rodzinna i niech tak zostanie.


Adolf_Fredriks_kyrka,_minneslund
To Gaj pamięci przy innym kościele ale wyglądają one zwykle podobnie.

Tego samego lata na dziedzińcu przed Zamkiem Królewskim odbyła się uroczystość nadania imienia Avicii jednemu z wierzchowców Królewskiej Gwardii Konnej.
W takich przypadkach ogłaszany jest otwarty konkurs na wybór imienia. Mimo, że wedle zasad imię tego źrebaka powinno zaczynać się na literę „D”, to właśnie „Avicii” zdobył najwięcej głosów.


IMG_4667
Kościół im. Jadwigi Eleonory (Hedvig Eleonora Kyrkan) i uroczysta msza z muzyką i chórem, listopad 2018.

Kiedy w listopadzie parafia zorganizowała w kościele mszę i koncert ku pamięci muzyka, musiano szybko zarządzić powtórzenie wydarzenia – przyszły tysiące ludzi, których nie chciano odprawić z kwitkiem. Choć i tak nie wszystkim udało się wejść do środka. Już zapowiedziana jest następna (na 12 kwietnia), a inne kościoły i chóry w Szwecji idą za przykładem.

Nie jest tajemnicą, że Avicii zostawił po sobie ogromny majątek. Kilka dni temu jego rodzice ogłosili powstanie Fundacji Tima Berglinga – będzie wspierała działania na rzecz zdrowia psychicznego, równych szans, ochrony środowiska naturalnego – tych spraw, które dla ich syna były ważne – „Chcemy w ten sposób uczcić pamięć Tima i działać w jego duchu”.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: