Astrid Lindgren i jej Sztokholm


640px-Astrid_Lindgren_-_1989
Jest kilka odmian róży o imieniu Astrid Lindgren, fot. Wikimedia Commons

Urodziła się w 1905. Kiedy przeprowadziła się do Sztokholmu ze swego rodzinnego Vimmerby miała 16 lat. Tu kilkakrotnie zmieniała adresy zarówno swoich mieszkań jak i pracy. Początki były trudne, nieplanowane samotne macierzyństwo, rozłąka z dzieckiem, wynajmowany pokój dzielony z koleżanką, ciągłe zaciskanie pasa…

W końcu ułożyła sobie życie, wyszła za mąż, urodziła córkę, sprowadziła od rodziców syna – rodzina miała swoje szczęśliwe lata w nowych przestronnych pokojach.


601px-Dalagatan_2008c
W tej kamienicy przy Dalagatan 46, na pierwszym piętrze, z widokiem na park, mieszkała Astrid z mężem i dwojgiem dzieci. Fot. Holger Ellgaard, Wikipedia 

Do kamienicy przy Dalagatan państwo Lindgren wprowadzili się w 1941 i to był prawdziwy dom Astrid, dobrze się tu czuła i była z tym adresem bardzo związana – również z powodu bliskości parku, którego drzewa prawie zaglądały jej do okien. Tu zmarła w 2002 r mając 95 lat. Wiele lat mieszkała samotnie. Jej mąż Sture zmarł w 1952, dzieci opuściły dom pod koniec lat 50-tych.


Astrid
Astrid Lindgren, 1969, fot. Wikimedia Commons 

Dalagatan 46 to dziś jest swego rodzaju muzeum, choć tego słowa nie ma w nazwie jest to po prostu Dom Astrid Lindgren (Astrid Lidgrens Hem). Prowadzi go Fundacja Astrid Lindgren i jest udostępniony dla zwiedzających. Jednak wyłącznie z przewodnikiem. Wizytę trzeba bukować, grupy są małe a zwiedzanie nie odbywa się codzienne, zaledwie w określone dni. Warto sprawdzić dostępność i zarezerwować wcześniej.


img_4901.jpeg


Mieszkanie Astrid to z jednej strony czas, który się zatrzymał z odejściem pisarki, z drugiej jednak płynie swoim nurtem – kiedy byliśmy tam w grudniu, w dużym pokoju stała dorodna choinka, ubrana tak, jak robiła to Astrid. Niezależnie od okazjonalnych dekoracji, dom jest przykładem bezpretensjonalnego skandynawskiego stylu urządzania wnętrz.

Oprócz mieszkań i miejsc zatrudnienia miała Astrid swoje ulubione zakątki Sztokholmu. Większość z nich leży centralnie, więc można zrobić sobie spacer śladami Astrid.

Mamy do w naszej ofercie spacerów z przewodnikiem.


333px-Astrid_Lindgren_i_Tegnérlunden
Sztokholm, Tegnérlunden, rzeźba poświęcona Astrid, autorką jest Majalisa Alexanderson. Fot. Lars (Lon) Olsson, Wikimedia Commons

Jeśli przyjeżdżamy z dziećmi, warto odwiedzić Junibacken – miejsce, gdzie zgromadzono najpopularniejsze postacie i scenerie z książek Astrid. Liczne aktywności i zabawy również związane są z tworzonym przez nią światem.


360px-StatueOfAstridLindgrenStockholm
Sztokholm, Junibacken, Astrid Lindgren czytająca, autorstwa Herthy Hillfon, fot. Stefan Ott, Wikimedia Commons

612px-Grave_of_Astrid_Lindgren
Grób Astrid Lindgren w Vimmerby, fot. Chrumps, Wikimedia Commons

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: