Grudzień w Sztokholmie

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Choinka przed wejściem do Królewskiego Teatru Dramatycznego, Dramaten.

Najkrótsze dni roku oznaczają, że wschód słońca mamy ok. godz. 8:40, a zachód już o 14:45.
Potrafi być zimno – dobrze poniżej zera, ale powietrze jest tu znacznie mniej wilgotne niż np. w Polsce, a więc mróz jest mniej odczuwalny.

Grudzień to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia i przygotowań do nich. Miasto jest udekorowane, wystawy sklepów też. Im bliżej Świąt, wszyscy bardziej się spieszą a kalendarze zapełniają się planami spotkań, zakupów, czy innych obowiązków.

Adwent
Jako że data początku Adwentu jest ruchoma, zakładamy, że wypada na początku grudnia, jak to najczęściej bywa.


IMG_4865
Błyszczące renifery w parku Kungsträdgården,

W pierwszą niedzielę Adwentu Sztokholm rozświetla się dekoracjami świątecznymi, instalowanymi już od października. Tego dnia również odbywają się pierwsze adwentowe koncerty, imprezy w niektórych muzeach i centrach kulturalnych czy handlowych.


IMG_0335
Bazar świąteczny w parku Kungsträdgården.

Rozpoczynają się także świąteczne bazary, otwarte w każdą niedzielę adwentu – największe w Sztokholmie są w Skansenie – tu można przy okazji zwiedzić cały Skansen ale oczywiście po zakupieniu biletów –  i na rynku Starego Miasta (Gamla Stan) – gdzie nie ma żadnej opłaty za wstęp.


IMG_4694


Miasto jest rozświetlone nie tylko sznurami lampek; w pierwszą niedzielę Adwentu mieszkańcy całej Szwecji wieszają w oknach adwentowe gwiazdy bądź ustawiają lampy imitujące świecznik.

10, Dzień Noblowski (Nobeldagen)


img_4775.jpeg


Laureaci Nagrody Nobla otrzymują swoje medale i dyplomy. Zwykle przybywają oni do Sztokholmu kilka dni wcześniej by wziąć udział w okazjonalnych spotkaniach i konferencjach a 10-ego grudnia, w murach sztokholmskiej filharmonii (Koncerthuset) odbywa się podniosła uroczystość z udziałem laureatów, profesorów Szwedzkiej Akademii Noblowskiej, Rodziny Królewskiej i setek zaproszonych gości. Następnie, o godz. 19 rozpoczyna się wielki bankiet w Błękitnej Sali miejskiego ratusza (Stadshuset).

Nie jest to święto państwowe ale dzień jest uroczyście obchodzony; budynki administracji ozdobione są flagami, na autobusach też powiewają chorągiewki,  a telewizja nadaje wielogodzinne bezpośrednie transmisje z uroczystości.

13, Dzień Świętej Łucji (Luciadagen)
Obchody zaczynają się wcześnie, kiedy na dworze jeszcze ciemno. Jest ona symbolem światła rozświetlającego mrok. Już o godz. 6, czy 7 rano w kościołach zbierają się ludzie na msze z tej okazji. Podczas gdy dorośli siedzą w ławkach, dziecięca procesja powoli kroczy ku ołtarzowi – na jej czele dziewczynka w koronie z płonących świec. Powoli wnętrze kościoła się rozjaśnia, potem jest msza i śpiewanie psalmów. Warto w takim wydarzeniu uczestniczyć – robi wrażenie.


4176859696_44159a39df_z.jpg


Podobne poranne uroczystości odbywają się także w zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, domach spokojnej starości. Telewizja również rozpoczyna swój poranny program transmisją uroczystości z jednego z kościołów.

Szwedzki stół Bożonarodzeniowy – Julbord


img_0454.jpeg


Już od polowy listopada aż do Bożego Narodzenia prawie wszystkie restauracje Sztokholmu i okolic organizują Bożonarodzeniowy szwedzki stół – a na nim wszystkie typowe świąteczne potrawy: od śledzia w różnej postaci – poprzez inne ryby, wędliny, mięsa, pasztety, sery – aż po lody i ciasta.

24-26 Wigilia i Boże Narodzenie


IMG_4930


Teoretycznie jest Wigilia Bożego Narodzenia (Julafton) dniem świątecznym dopiero od godz. 15, ale w praktyce nikt kto nie musi nie pracuje i lepiej nie liczyć na to, że ten czy inny sklep albo restauracja będą otwarte, warto to sprawdzić. Sklepy alkoholowe (Systembolaget) są zamknięte, prywatne butiki często też, ale galerie handlowe i domy towarowe są czynne do godz. 15. Od tej godziny komunikacja miejska przechodzi na świąteczny rozkład jazdy.


img_4939.jpeg


Tak jest również przez cały dzień Bożego Narodzenia, ale drugiego dnia Świąt miejskie życie ( w tym komercyjne) powoli wraca do normy – muzea, kina, restauracje, galerie handlowe są często otwarte. Mnóstwo osób po świątecznym obżarstwie spaceruje, jeździ na nartach bądź łyżwach.

31 Sylwester (Nyårsafton)
Szampana da się kupić jeszcze 31 grudnia (o ile nie jest to niedziela) ale tylko do godz.15.
Wiele restauracji wprowadza do menu noworoczne kolacje gdzie za stalą cenę można zamówić zestaw dan z kieliszkiem szampana i oddzielnie płacić za spożywany podczas wieczoru alkohol.

Pokaz fajerwerków organizowany przez miasto ma miejsce w okolicach Zamku Królewskiego i jest dobrze widoczny z kilku miejsc w Sztokholmie.


img_4948.jpeg


Nie organizuje Sztokholm wielogodzinnych imprez Sylwestrowych pod gołym niebem. Jest jedna, trwa godzinę, ma miejsce na scenie Solliden w parku Skansen. Wstęp płatny.


img_4969.jpeg


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: